Dítě - Balasana - Child Pose
Ásána v sedě.
Přechod do pozice: Balásana je relaxační pozice, prokládáme ji běžně v rámci ásánové praxe mezi jednotlivé sekvence ásán. Do Balásany můžeme přejít z různých ásán, například z Vysoké Kobry, Ardha Mukkha Švanásana nebo ze psa hlavou dolů Adha Mukha Švanásana,
Paže jsou v Balásaně podél těla. Pokud jsou paže v protažení těla, v prodoloužení zad, pak jsou ještě aktivně uvolňována záda.
Modifikace: Pro někoho Balásana není relaxační. Může za to tloušťka a nebo také potíže s koleny. Kolena je možné podložit dekou, aby netlačila. Také si můžete podložit nárty. Také je možné srolovanou deku vložit mezi lýtka a hýždě. Nebo také je možné vložit stočenou deku mezi stehna a hrudník. Pak budete již obložení dekama jak chlebíček :)
Plusy: Uvolnění zad a krční páteře
Mínusy: Problémy s klouby
Nejčastější chyby:
Nadměrné natažení krku: Někteří lidé se při balásaně pokouší zvednout hlavu a krk příliš vysoko, což může vést k namáhání krční páteře. Správně byste měli uvolnit krk a ponechat hlavu v neutrální poloze.
Nesprávná pozice páteře: Mnoho lidí se sklání příliš dopředu, což může způsobit nadměrné prohnutí dolní části zad. Správně byste měli sklonit páteř tak, aby byla v prodloužení s vaší zadní částí hlavy a dolní částí zad.
Nepoužívání podpěr: Pokud máte omezenou flexibilitu nebo cítíte nepohodlí při dosažení dolů k patám, můžete použít podpěru pod sedací kosti nebo čelo. Tímto způsobem můžete snížit napětí a relaxovat více.
Tlak na kolena: Při provádění balásany se nesnažte dosáhnout na zem tak, že byste tlačili kolena dolů. To může vést k nepříjemnému tlaku na kolenní klouby. Místo toho se snažte spíše dostat do uvolněné pozice.
Nadbytečná napětí v pažích: Někteří lidé mohou mít tendenci příliš tlačit rukama do země, což může vést k nadměrnému napětí v ramenou a pažích. Namísto toho se snažte položit ruce na podložku lehce a uvolněně.
Ilustrace s laskavým svolením poskytl pan Ondřej Raif